Home » Aktualności » Niedzielne popołudnie w szkole  

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad

Archiwa

Niedzielne popołudnie w szkole  

 

10 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Antoniego Abrahama w Połczynie zorganizowano Dzień Otwarty. Miał on na celu prezentację dorobku jak również przybliżenie naszej placówki.

Przybyłych gości powitała w zastępstwie dyrektora pani Danuta Gruchel. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie pt. „Na podwórku fajnie jest’’ na podstawie  książki Ferenca Molnara ,,Chłopcy  z Placu Broni’’ w wykonaniu uczniów klasy V oraz wysłuchali występów wokalno-muzycznych naszych uczennic, które reprezentują szkołę w licznych konkursach szkolnych i pozaszkolnych. W programie artystycznym wzięły udział: Nadia  z kl. VII       ,, Na całej połaci’’, Olga z kl. VI ,,Gdzieś tam za tęczą’’, Amelia z kl. VI ,, Laleczka z saskiej porcelany’’ , „Marcelina z kl. III ,, Udało prawie się’’, Sofiia z kl. III ,, Mamo moja’’, Nadia z kl. VII ,,Ten jeden pocałunek’’, Klaudia z kl. VI  ,,Vaiana’’, Ania z kl.III ,, Power’’, Olga  i Wiktoria z kl. VI ,,Wieża  Babel’’ oraz Magdalena z kl. I ,,Żyj’’.

Podczas zwiedzania szkoły na dzieci, rodziców  oraz wszystkich mieszkańców wsi Połczyno, Połczyno – Bis i Zdrady czekały atrakcje.

Na sali gimnastycznej odbywały się zajęcia taneczne pod kierunkiem pana Marka Czarnowskiego, podczas których  nauczyciel języka kaszubskiego uczył przybyłych gości  tańców kaszubskich. Pozwalały one zaspokoić naturalną potrzebę ruchu, dawały satysfakcję i poczucie spełnienia.

W kolejnej klasie odbywały się warsztaty i wystawa prac o tematyce regionalnej. Zaproszone artystki ludowe pani Jolanta Krause i Róża Witkowska chętnie dzieliły się swoją wiedzą z innymi, zdradzały tajniki pięknego dekorowania pisanek, deseczek, tacek i talerzyków we wzory kaszubskie. W sali znajdowała się też bardzo bogata wystawa eksponatów pt.”Życie codzienne w PRL-u”, która została zgromadzona dzięki pomocy rodziców. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem wśród starszych mieszkańców, którzy swoim wnukom wyjaśniali do czego poszczególne przedmioty używano.

W sali matematyczno – przyrodniczej na zwiedzających czekały liczne zadania i zagadki. Tam też rozbudzano ciekawość, rzeczy zwykłe zamieniano w sensację z wykorzystaniem lupy, lornetki czy mikroskopów. Pod nosem dziecka był naprawdę fascynujący świat kształtów, barw i niespodzianek.

Z kolei pasjonaci historii wzięli udział w warsztatach archeologicznych o starożytnym Egipcie. Każdy mógł wcielić się w egiptologa, zajrzeć do sarkofagu, rozwijać model mumii i zapoznać się z obyczajami towarzyszącymi pochówkowi Faraona.

Natomiast w sali językowej dzieci chętnie szlifowały podczas zabaw, gier i ćwiczeń na tablicy multimedialnej język angielski. Zainteresowani goście zapoznali się z działalnością charytatywną, w której aktywnie biorą udział nasi uczniowie tj. w Hospicjum w Pucku oraz w Schronisku Dąbrówka. Wiele osób pod okiem przeszkolonego nauczyciela  udzieliło pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz przeprowadziło prawidłową resuscytację krążeniowo – oddechową.

W sali komputerowej przygotowano wielkopostne lapbooki oraz łączono się z salą humanistyczną telefonem wojskowym z czasów II wojny światowej. Nie zabrakło też fanów gier komputerowych, programów multimedialnych   i zabaw z użyciem tablic multimedialnych. W tym miejscu to nasi uczniowie prowadzili zajęcia dla  swoich rodziców i dziadków, odkrywając przed nimi nowe technologie.

Na zajęciach plastycznych z wykorzystaniem ciastoliny, piankoliny, masy -cieczy nieniutonowskiej czy slime dzieci rozwijały silną potrzebę tworzenia. Koniecznie chciały przygotować coś wyjątkowego. Dużo czasu spędzały też w wyremontowanych salach do zajęć specjalistycznych: logopedii, wyrównywania wiedzy, korekcyjno – kompensacyjnych  oraz  terapii sensorycznej. Wspólne zabawy dawały im wiele radości.

Kolejną atrakcją spotkania był regionalny poczęstunek. W wyznaczonej sali  można było odpocząć  i porozmawiać przy kawce lub  herbatce, kosztując pysznych wypieków przygotowanych przez rodziców: chleb ze smalcem i ogórkiem, tradycyjną drożdżówkę oraz sękacz.

Na pamiątkę mile spędzonego czasu każdy z gości mógł sobie zrobić zdjęcie w naszej kaszubskiej fotobudce, własnoręcznie wymalowanej przez nauczycielkę oddziału przedszkolnego.

Przygotowane zajęcia oraz zwiedzanie sal lekcyjnych cieszyły się dużym zainteresowaniem przybyłych. Gościliśmy pana Adama Styn– Przewodniczącego Rady Gminy Puck oraz Radnych Gminy Puck: panią Aleksandrę Hallmann, pana Przemysława Grandickiego, pana Józefa Musiałkowskiego, pana Wojciecha Myślisz oraz pana Łukasza Korthals.

Z pewnością nikt nie żałował, że niedzielne popołudnie spędził w szkole.  Dzień Otwarty był też  okazją do spotkania z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów,  a także do pokazania  panującego tu klimatu: życzliwości, otwartości i akceptacji.

Mamy nadzieję, iż główne założenia naszej inicjatywy spełniły oczekiwania licznie przybyłych gości i z wieloma z nich spotkamy  się przy kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez naszą szkołę.